Firmware R-Link2 si můžete nově aktualizovat sami!

 

Aktualizace R-Linku2 – Renault prolomil ledy

R-Link2 byl ve světe Renaultu revolucí. Moderní infotainment, který integroval jak multimediální funkce, tak ovládání palubních funkcí vozidla – kompletní ventilační funkce, ovládání masáže sedaček, ambientní osvětlení, jízdní režimy vozidla, aplikace hodnotící efektivnosti jízdy, nastavení 4Controlu, tuhosti podvozku apod. Je to velmi komplexní systém a jak to tak bývá, chvíli trvalo než se to Renaultu podařilo vyladit. První majitelé Espace V by mohli vyprávět. Nelze se však na Renault v tomto ohledu zlobit, vzpomeňte na bolestivé začátky průkopníka v této oblasti – systému iDrive od BMW. Už řadu let si na nespolehlivost platformy R-Link2 uživatelé nestěžují, největší nedostatky se podařilo odstranit v prvním roce provozu, pak se ladily už jen „drobnosti“. Největší nepříjemnost však byla v tom, že jste se pro aktualizaci museli objednat do servisu. Tam se rozjelo absurdně složité kolečko schvalování, zda-li Renault umožní stáhnout nejnovější firmware pro Vaše VIN. Leckdy dorazilo schválení až se zpožděním několika dní – tedy opakovaná návštěva servisu, kvůli tak elementární věci jako je aktualizace software. Ledy byly konečně prolomeny a Renault dospěl k závěru, že tento proces svěří uživatelům a udělal dobře! Tento článek nebude recenzí R-Linku, takže přejdeme rovnou k věci.

Proč aktualizovat? Někteří dostanou novější mapy

Nový firmware Vám přinese nejen opravy systému R-Link2, ale rovněž další aktualizace, tedy zrychlení prostředí, případně nové funkce. Největší přínos však spočívá v možnosti stáhnout si novější mapy! Konečně!!! R-Link2 se v současné době vyskytuje ve dvou verzích – verze s firmwarem 2.xx a verze s firmwarem 3.xx. Verze 2.xx byly vybaveny všechny vozy od počátku produkce R-Linku2 (tedy od nástupu Espace V na trh). Verzí 3.xx byl prvně vybaven nový Scenic IV a tedy mají jej pouze modely od poloviny roku 2017. Hlavní rozdíl je v tom, že R-Link2 s firmwarem 3.xx umí mirroring smartphone – android auto a či Apple CarPlay. Nad čím však zůstává rozum stát, že Renault dosud neuvolnil žádné novější mapy. Nejnovější mapové podklady má R-Link2 s firmwarem 3.xx, ten má mapy z roku 2016, bohužel majitelé R-Linku2 s firmwarem 2.xx se museli spokojit s podklady pro rok 2015. Tohle nyní končí! Pokud provedete aktualizaci R-Linku2 s firmwarem 2.xx, systém Vám umožní stáhnout novější mapy – ty co mají uživatelé R-Linku2 3.xx k dispozici od počátku, tedy podklady pro rok 2016. Novější mapy snad přijdou co nejdříve. Asi je na místě upřesnit, že firmware 3.xx nenahrazuje verzi 2.xx. Jsou to dva samostatné R-Linky2 prodávané vedle sebe. Pravděpodobně zde musí být nějaké rozdíly v hardware, protože zařízení s fw 2.xx nejde aktualizovat na firmware 3.xx. Vývoj aktualizací se tedy realizuje u obou linií paralelně, zvlášť pro R-linky2 s 2.xx a zvlášť pro ty s 3.xx.

Aby byla situace s verzemi R-Linku2 zamotaná opravdu dokonale, nový Megane IV R.S. má na palubě R-Link2 s firmwarem 7.xx 🙂

Jak postupovat? 

Bohužel česká stránka pro aktualizace multimédií o možnosti aktualizovat doma dosud neví,  je tedy potřeba aktualizovat přes stránku zahraniční, my volíme Británii.

 

 1. Klikněte na tento odkaz: https://www.renault-multimedia.com/gbr_EN
 2. Zobrazí se Vám tato stránka, zde musíte zadat VIN Vašeho vozidla a kliknout na Check Now. Z ohlasu uživatelů víme, že je potřeba někdy toto ověření provést dvakrát (chyba systému).
 3. Nyní se objeví tato obrazovka, kde po kliknutí na tlačítko R-Link2 Upgrade bude zahájeno stahování archívu s nejnovějším firmwarem
 4. Po stažení stačí .zip soubor rozbalit a jeho obsah nahrát na prázdnou flashku do adresáře R-LINK formátovanou na FAT32 a kapacitou minimálně 8GB.
 5. Flashku zasuňte do USB slotu ve vozidle a počkejte na spuštění instalace – nezapomeňte, že musíte mít spuštěný motor po celou dobu aktualizace. Ta totiž může trvat klidně 10 minut, za tu dobu by se v nenastartovaném voze odpojila elektrika a R-Link2 by se mohl nevratně poškodit.
 6. Následně doporučujeme registraci Vašeho vozidla v obchodu s aplikacemi R-Link Store: https://gb.rlinkstore.com/home
 7. V obchodě se Vám po registraci budou zobrazovat aktualizace všech Vašich produktu vč. možnosti stažení mapových podkladů a aktualizací R-Linku jako takového
 8. Pro stažení veškerého obsahu z R-Link Storu do Vašeho vozidla budete potřebovat nástro R-Link2 ToolBox, ten stáhnete zde: https://rcs-rlmanager.aw.atos.net/archives/win/RLink2Toolbox-latest.exe
 9. R-Link2 ToolBox bude stahovat vše co si v R-Link Storu vyberete/zakoupíte. Pro přenos do Vašeho vozu pak bude sloužit opět flashdisk, na který R-Link2 Toolbox veškerý obsah nahraje.

 

Závěrem děkujeme našemu čtenáři Luboši Ka za spolupráci na tomto návodu. A pochopitelně upozorňujeme, že RNews.cz nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené aktualizací Vašeho R-Linku2 dle tohoto návodu.

 

Pro úplnost přikládáme oficiální manuál od Renaultu: 

user-guide-RLink2-upgrade-UK

4 thoughts on “Firmware R-Link2 si můžete nově aktualizovat sami!

 1. Nic proti, ale pro firmware 2.xx byly dostupné stejné verze map tj. 12/2016(vydané renaultem v říjnu 2017) jako pro 3.xx, tedy pokud jste měli aktuální firmware. Tj. nejnovější mapy mám např. ve svém Talismanu i před uvolněním tohoto FW pro „domácí použití“.

  1. Moje vlastní zkušenost: Megane IV, R-Link 2.2.17.803, mapy max. 06/2015. Po aktualizaci FW v servisu na 2.2.18.509 mapy 12/2016. Týden po odpoledni stráveném návštěvou servisu vyšla aktualizace 2.2.19.200, kterou šlo nahrát svépomocí pokud byl původní FW 2.2.17.803 a novější.

Napsat komentář